AKTUALNOŚCI

Autor: Maciek Zabierowski

2 grudnia 2010

 

Ostatnie spotkanie Pionierów Tolerancji

 

Po raz ostatni (10!) spotkaliśmy się, aby podsumować nasz program i wręczyć dyplomy Pionierów Tolerancji. Na początku Bartek i Klaudia przypomnieli nam w skrócie czym zajmowaliśmy się w ciągu roku. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny nakręcony podczas naszego programu (publikacja na www już wkrótce), który wywołał dużo ciepłych emocji. W części ewaluacyjnej oceniliśmy cały program oraz własny udział, pracując w grupach. Następnie każdy miał możliwość podzielić się swoimi refleksjami z roku pracy. Na sam koniec nastąpiło wręczenie dyplomów oraz słodkiej niespodzianki.

 

W szczególny sposób wyróżniliśmy cztery dziewczyny: Magdę Polak, Anię Jasińską, Dominikę Dylewską i Wiolettę Karaś, które jako drużyna Fourqueen przygotowały najlepszego bloga Pionierów Tolerancji: http://pionierzytolerancji4.blogspot.com/. Zwyciężczynie otrzymały nagrody w postaci aparatów cyfrowych Nikon. Serdeczne gratulacje !

 

Na dole strony - tradycyjnie - zdjęcia ze spotkania.

 

 

22 listopada 2010 

 

Konkurs na esej - wyniki !

 

Z przyjemnością informujemy, że jury w składzie: Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, Katarzyna Nowak, redaktorka w wydawnictwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Dorota Oleksy - nauczycielka i doradczyni metodyczna MCDN oddział w Oświęcimiu oraz Maciek Zabierowski - edukator w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu - postanowiło wyróżnić nagrodami eseje nadesłane na konkurs autorstwa następujących osób:

 

Wioletta Karaś - PZ nr 4 SEG w Oświęcimiu

Karina Polak - I LO im. M. Wadowity w Wadowicach

Adrian Rogier - Gimnazjum dla Dorosłych, OHP Siemianowice Śląskie

Anna Wróbel - I LO im. M. Wadowity w Wadowicach

 

Zwyciężczyniom i zwyciężcy serdecznie gratulujemy - osoby wyróżnione zostaną powiadomione i zaproszone na wręczenie nagród, natomiast ich prace zostały opublikowane tutaj

 

 

14 listopada 2010

 

Konkurs na esej: przedłużenie terminu ogłoszenia wyników

 

Ze względu na dużą ilość ilość nadesłanych prac ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 22 listopada. 

 

 

6-7 listopada 2010

 

Ponadprogramowe seminarium dla nauczycieli/-ek

 

Szóste i niestety ostatnie zajęcia weekendowe dla nauczycieli i nauczycielek zakończyły cykl naszych seminariów w programie Po co nam tolerancja? 

 

 

4 listopada 2010

 

Od homofobicznej przemocy po pełną akceptację - Aleksandra i Tomek ze społeczności LGBT u Pionierów Tolerancji

 

Gośćmi przedostatniego spotkania z Pionierami byli Aleksandra i Tomek z Krakowa, przedstawiciele środowiska LGBT oraz działacze krakowskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii. Dla wielu z nas była to wyjątkowa okazja do pierwszego kontaktu oraz poznania rówieśników należących do mniejszości seksualnych w Polsce. Aleksandra i Tomek podzielili się z nami swoimi osobistymi doświadczeniami z powszechną niewiedzą oraz nietolerancją, ale także pozytywnymi przykładami poparcia i otwartości jakie im okazano. Bardzo dziękujemy za świetne i przełamujące schematy spotkanie !!

 

 

16-17 października 2010

 

Piąte seminarium dla nauczycieli/-ek

 

Pierwsze po wakacjach seminarium odbyło się w przedostatni weekend października.

 

28 września 2010

 

Odkrywanie nieznanego z Fode - studentem archeologii z Senegalu

 

Gościem pierwszego po wakacjach, a ósmego w kolejności spotkania naszych Pionierek i Pionierów Tolerancji był mieszkaniec Krakowa pochodzący z Senegalu - Fode Ndiaye. Mając dośc mizerne pojęcie o Afryce i jej zróżnicowaniu słuchaliśmy z uwagą opowieści Fode, który ukazał nam szerokie ujęcie kontynentu, z zawiłościami historycznymi i współczesnymi wyzwaniami. Szczególnie interesowało nas życie Fode w Krakowie, jego własne obserwacje i doświadczenia - pozytywne i negatywne - w kontaktach z Polską i Polakami. Pozostajemy głodni kultury afrykańskiej i senegalskiej, po cichu licząc na kolejne spotkanie z naszym gościem na ostatnim warsztacie w grudniu.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania na dole strony. 

 

14 czerwca 2010

 

Islam w trzech odsłonach - Asma Bouali, Agata Mrozek i Amin Tarik u Pionierów Tolerancji

 

Z Chorzowa przyjechała do nas trójka nastolatków-muzułmanów: urodzona w Algierii Asma Bouali, chorzowianka Agata Mrozek, która przeszła na islam, oraz Amin Tarik, którego tata jest Egipcjaninem. Podczas spotkania najpierw uświadomiliśmy sobie, że nic nie wiemy o islamie i muzułmanach poza przekazem medialnym, który najczęściej powiela stereotypy i odwraca świat do góry nogami. W niezwykle ciepłej i otwartej atmosferze Pionierzy i Pionierki poznali podstawy religii i kultury muzułmańskiej oraz wielkie zróżnicowanie w świecie arabskim. Nasi goście będący rówieśnikami Pionierów Tolerancji z chęcią odpowiadali na wszelkie pytania nawzajem się uzupełniając i pokazując różne perspektywy wewnątrz islamu. Bardzo dziękujemy za to niezwykłe i inspirujące spotkanie!

 

Jak zwykle na dole strony umieszczamy zdjęcia ze spotkania.

 

10 maja 2010

 

To jest mój kraj - spotkanie Nitzan Reisner z Pionierami Tolerancji

 

Czy chodzisz w szabat na imprezy? Co to jest koszerne jedzenie? Co Twoi rodzice myślą o Twoim nieżydowskim chłopaku? to tylko trzy z wielu pytań jakimi nasze Pionierki i Pionierzy zasypali Nitzan - studentkę kulturoznawstwa z Warszawy o polsko-amerykańsko-żydowskim pochodzeniu. Sporo czasu poswięciliśmy właśnie złożonej tożsamości i byciu Polakiem/Polką o różnych korzeniach. Anegdoty rodzinne i szkolne przeplatały się z różnymi aspektami kultury żydowskiej, a samo spotkanie minęło zdecydowanie za szybko. Bardzo dziękujemy za świetne spotkanie Nitzan, Pionierom i Pionierkom!

 

Na dole strony, już tradycyjnie, zdjęcia oraz krótki tekst Nitzan o sobie.

 

 

12 kwietnia 2010

 

Azat i Pionierzy Tolerancji czyli spotkanie numer pięć


Pierwszym gościem w naszym cyklu spotkań z osobami należącymi do mniejszości w Polsce był Azat Poghosyan, ormiański student mieszkający w Warszawie. Po przygotowanej przez Kasię prezentacji powerpoint o Armenii i Ormianach w Polsce, Pionierki i Pionierzy rozmawiali z Azatem o jego korzeniach i kulturze, pytali o doświadczenia z dyskryminacją w Polsce oraz sami odpowiadali na pytania gościa. Spotkanie przebiegło w luźnej atmosferze, a nasi uczestnicy i uczestniczki wyszli dziś wzbogaceni o wiedzę na temat kultury, z którą nigdy wcześniej nie mieli kontaktu.

 

Zdjęcia ze spotkania, życiorys oraz krótki esej Azata dostępne są w galerii na dole strony.

 

 

10-11 kwietnia 2010

 

Czwarte seminarium dla nauczycieli/-ek

 

Ostatnie w tym roku szkolnym seminarium odbyło się w trudnym czasie po katastrofie samolotu z Prezydentem RP. Uczestniczący nauczyciele i nauczycielki oraz prowadzący uczcili pamięć ofiar tej tragedii minutą ciszy. Zajęcia odbyły się w atmosferze refleksji i woli zaangażowania na rzecz walki z nietolerancją i dyskryminacją, które towarzyszą nam w życiu codziennym.

 

Piąte seminarium odbędzie się jesienią 2010 r. - z zapisanymi osobami skontaktujemy się mailowo podczas wakacji.

 

 

27-28 marca 2010 r.

 

Trzecie seminarium dla nauczycieli/-ek

 

W trzecich zajęciach seminaryjnych wzięli udział nauczyciele i nauczycielki z różnych miejsc południowej Polski.

 

 

23 marca 2010 r.

 

Pionierzy Tolerancji po raz czwarty

 

Młodzi uczestnicy naszego programu podczas czwartego spotkania poznawali meandry wielokulturowości poprzez aktywne ćwiczenia. Dyskusja na temat własnej kultury i jej wpływu na postrzeganie innych ludzi była podsumowaniem dotychczasowych warsztatów i wstępem do przygotowania spotkań z przedstawicielami innych kultur i mniejszości, którzy są naszymi sąsiadami w Polsce. Pionierki i Pionierzy Tolerancji oddali się burzy mózgów, w wyniku której powstała długa lista tematów, które zostaną poruszone w przyszłych rozmowach z naszymi gośćmi.

 

 

6-7 marca 2010 r.

 

Drugie seminarium dla nauczycieli/-ek z Górnego Śląska

 

Z radością kontynuujemy cykl seminariów poświęconych edukacji antydyskryminacyjnej w szkole. W kolejnym spotkaniu wzięli udział nauczyciele i nauczycielki ze szkół górnośląskich. Seminarium zaowocowało szeregiem refleksji oraz nawiązaniem nowych znajomości między osobami zaangażowanymi w edukację na rzecz tolerancji w polskiej szkole.

 

 

23 luty 2010 r.

 

Trzecie spotkanie Pionierów Tolerancji

 

Na trzecim warsztacie zastanawialiśmy się nad źródłami dyskryminacji, kontynuując temat poprzednich zajęć. Pionierzy i Pionierki dyskutowali na temat stereotypów i siły ich działania, w czym pomogło ćwiczenie "Narysuj mnie" polegające na rysowaniu i opisywaniu wybranych postaci.

 

Skutki dyskryminacji były przedmiotem drugiej ważnej dyskusji, do której zainspirowało ćwiczenie "23 kroki", pokazujące mechanizm wykluczenia ludzi w społeczeństwie.

 

Na zakończenie warsztatu uczestniczki i uczestnicy obejrzeli krótką prezentację o projekcie Przestrzeń Miasta, który będą współtworzyć fotografując i usuwając w swojej okolicy rasistowskie i antysemickie grafitti.

 

 

13-14 luty 2010 r.

 

Pierwsze seminarium dla nauczycieli/-ek z powiatu oświęcimskiego

 

Z przyjemnością informujemy, że 14 nauczycielek wzięło udział w inauguracyjnym seminarium nauczycielskim w programie Po co nam tolerancja?.

 

Zajęcia rozpoczęły się od specjalistycznego zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z p. Katarzyną Nowak, która zaangażowała uczestniczki w dyskusję na temat wykluczenia w historii i współczesności. W drugiej części sobotniego spotkania prof. Barbara Weigl przedstawiła wyniki swoich badań na temat stereotypów etnicznych wśród młodzieży szkolnej oraz zaprezentowała warsztatowe metody ich modyfikowania.

 

W drugim dniu zajęć nauczycielki zwiedziły wystawy Centrum Żydowskiego oraz synagogę Chewra Lomdei Misznajot. Po zwiedzaniu prof. Weigl przedstawiła w prezentacji historię i współczesne życie Romów w Polsce. W części warsztatowej uczestniczki wzięły udział w ćwiczeniach na temat budowania własnej tożsamości i postrzegania innych osób. Seminarium zakończyło się podsumowaniem i rozdaniem certyfikatów uczestnictwa.

 

Serdecznie gratulujemy uczestniczkom i życzymy sukcesów w wykorzystaniu zdobytej wiedzy i umiejętności !

 

 

11 stycznia 2010 r.

 

Drugie spotkanie Pionierów Tolerancji

 

Podczas drugiego spotkania - warsztatu antydyskryminacyjnego - Pionierzy i Pionierki obejrzeli film Niebieskoocy. Po projekcji nastąpiła gorąca dyskusja na temat tolerancji i dyskryminacji w codziennej rzeczywistości. Temat nie został wyczerpany zatem powróci na przyszłych zajęciach!

 

Po dyskusji ustalono także szczegóły zakładania blogów Pionierów Tolerancji, które wkrótce wypełnią się refleksjami naszych uczestników. Więcej o tym już wkrótce!

 

Bardzo dziękujemy i do zobaczenia 23. lutego 2010 r. (wtorek) na trzecim już spotkaniu!


Zwyciężczynie konkursu na blog Pionierów Tolerancji: Magda, Ania, Dominika i Wiola
Pionierzy Tolerancji 10 - dobra zabawa :)
Pionierzy Tolerancji 10 - ewaluacja
Pionierzy Tolerancji 10 - prezentacja podsumowująca
Pionierzy Tolerancji 9 - spotkanie z Aleksandrą i Tomkiem
Pionierzy Tolerancji 9 - spotkanie z Aleksandrą i Tomkiem
Pionierzy Tolerancji 9 - spotkanie z Aleksandrą i Tomkiem
Pionierzy Tolerancji 8 - spotkanie z Fode
Pionierzy Tolerancji 8 - spotkanie z Fode
Pionierzy Tolerancji 8 - spotkanie z Fode
Pionierzy Tolerancji 7 - spotkanie z Aminem, Agatą i Asmą
Pionierzy Tolerancji 7 - spotkanie z Aminem, Agatą i Asmą
Pionierzy Tolerancji 6 - spotkanie z Nitzan Reisner
Pionierzy Tolerancji 6 - spotkanie z Nitzan Reisner
Pionierzy Tolerancji 6 - prezentacja o kulturze żydowskiej
Pionierzy Tolerancji 5 - spotkanie z Azatem Poghosyanem
Pionierzy Tolerancji 5 - spotkanie z Azatem Poghosyanem
Pionierzy Tolerancji 5 - spotkanie z Azatem Poghosyanem
Pionierzy Tolerancji 3 - ćwiczenie "23 kroki"
Pionierzy Tolerancji 3
Pionierzy Tolerancji 3 - ćwiczenie "Narysuj mnie"
Pierwsze seminarium dla nauczycielek
P. Dorota Oleksy i prof. Barbara Weigl podczas pierwszego seminarium
Ćwiczenie "23 kroki"
Ćwiczenie "23 kroki"
Ćwiczenie "23 kroki"
Drugie spotkanie Pionierek i Pionierów Tolerancji


Po co nam tolerancja  |  Aktualności  |  Seminaria dla nauczycieli  |  Warsztaty dla uczniów  |  Pionierzy Tolerancji  |  Konkurs na esej
Zgłoszenia  |  Partnerzy  |  Polecamy  |  Kontakt

Copyright 2009 Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.